Viimeisimmät uutiset

Perinteille kyytiä

16.12.2011 12:21 GolfMatkailu -lehti

Kuvat: Anita Reiman © Teksti: Pyry Vireä ©

Photo:Anita Reiman ©Ajat ovat muuttuneet, ja autot sen mukana. Jaguar, yksi brittiläisen imperiumin tunnetuimmista automerkeistä on täysin uudistunut niin mallistoltaan kuin omistussuhteiltaankin. Joiden mielestä muutokset ovat tuhonneet merkin uskottavuuden, kun taas toiset ovat alkaneet katsoa vanhahtavaksi koettua merkkiä uusin silmin. Malliston pienin malli, XF, on kaikin tavoin uusi, mutta niin ovat sen haasteetkin.
Jaguar on lyhyessä - Jaguarin mittakaavassa - ajassa onnistunut aiheuttamaan paljon otsanrypistyksiä nostalgikoille: seitsemän vuotta sitten Jaguarin keulalle istutettiin ensimmäinen diesel-moottori (X-Type vuonna 2003), ensimmäinen Jagge-farkku tuli myyntiin 2004 (samainen X-Type), mutta kumpikin näistä merkittävistä tapahtumista kalpenee vuoden 2008 ison uutisen rinnalla. Tuolloin intialainen Tata Motors, joka aloitti toimintansa valmistamalla junien vetureita, hankki omistukseensa Jaguarin, Daimlerin sekä vielä kolmannen brittiläisen autonvalmistajan, Land Roverin. Nyt sekä intialaisilla että kiinalaisilla (Geely Automotive osti Volvon runsas vuosi sitten) on omat eurooppalaiset luksusmerkkinsä.

Muotoilulla myyntikärkeen

Jaguar XF:n siluetti kerää katseita. Photo: Anita Reiman ©
XF on ehdottomasti yksi tämän hetken kauneimmista autoista. Suitsutus alkoi jo Detroitin autonäyttelyssä vuonna 2007 Jaguarin esitellessä mallin prototyypin C-XF:n, jolloin se valittiin näyttelyn kauneimpien prototyyppien joukkoon. Yleensä prototyypit eroavat tuotantomallista varsin huomattavasti. Autoista pitävien miesten ja naistenkin iloksi Jaguar päätti kuitenkin säilyttää parhaimmat piirteet C-XF:sta.
Kun ensi kertaa näkee auton luonnossa, suorastaan hätkähtää puhtaista ja kauniista linjoista. Autolla ajaessa lähes jokainen kadunmies ja -nainen tuntuu kääntävän katseensa auton perään, sillä jotain erikoista siinä on verrattuna esimerkiksi normi-Golfiin. Kiilamainen, "ilkeillä" polttimoilla ja todella runsaalla kromilla varustettu keula sulautuu muuhun koriin liki huomaamattomasti. Kauniisti matkustaman ylle kaartuvassa kattolinjassa on havaittavissa samannäköisyyttä muun muassa Mersun CLS:n sekä Volkswagenin Passat CC:n kanssa.
Taannoin eräässä nettiäänestyksessä XF:n perä valittiin maailman kauneimmaksi.

Pehmeät muodot saavat auton vaikuttamaan mittojaan pienemmältä. XF on kuitenkin suuri auto: viiden metrin kokonaispituudesta se jää vain vajaat viisi senttiä, leveyttä on melkein pari metriä ja akseliväli on noin kolme metriä. Yleensä tämänkokoiset autot painavat reippaasti päälle kaksi tonnia; Jaguarin kohdalla puntari näyttää niukasti alle 1900 kiloa. Tämä tuntuu sekä ajossa että näkyy myös kulutuksessa.

Kuskiksi vai matkustajaksi?

Jalopuuta, vaaleaa nahkaa, kosketusnäytöllä varustettu ajotietokone, käynnistettäessä esiin nouseva vaihteenvalitsin sekä samala aukeavat ilmastointilaitteen suuttimet kertovat, että nyt ajellaan hiukan kalliimmalla autolla. Photo: Anita Reiman ©Tuota edellä mainittua kysymystä tulee miettineeksi yksi jos toinenkin, kun mahdollisuus XF:llä ajeluun osuu omalle kohdalle.
Etupenkillä pääsee nauttimaan ensiluokkaisesta ajomukavuudesta sekä ajamisen riemusta, kun taas kahdelle aikuiselle erinomaisen tilava ja mukava - ja vaihtoehtoisesti kolmelle aikuiselle sopivan tilava - takapenkki houkuttelee toisenlaista nautiskelijaa. Sisätiloissa on vallitsevana teemana valoisuus, jota vaalea nahkaverhoilu lisää. Jalopuuverhoilu tuo oman lisänsä matkustamoon.

Kuskin valtakuntaan päästään suuresta etuovesta, joka koostaan huolimatta aukeaa kevyesti. Sykkivä Start & Stop-painike toivottaa tulijan tervetulleeksi. Pehmeät nahkapenkit tukevat lähes kaikenkokoisia vartaloita ja sähkökäyttöiset istuinten säätimet helpottavat oikean ajoasennon löytymistä. Mikä parasta: nämä asetukset säilyvät auton muistissa seuraavaa ajokertaa varten, joten yksi säätökerta riittää.
Huolimatta matalasta kattolinjasta edessä on riittävästi päätilaa jopa kaksimetriselle kuskille, jolloin taakse mahtuu hivenen lyhyempi matkustaja. Ratin saa asemoitua juuri oikealle etäisyydelle, kiitos neljään suuntaan säädettävän vartensa.

Takapenkki tarjoaa lähes samanlaista luksusta kuin etupenkki, mutta sen muuntelumahdollisuudet eivät ole yhtä monipuoliset.
Pitkä akseliväli takaa runsaat jalkatilat, ja päätilaakin on riittämiin, toisin kuin ulkoa voisi päätellä. Liki 190-senttinen henkilö ei jää kaipaamaan mitään. Penkki on todella mukava, niin lyhyessä pyrähdyksessä kuin pitkällä maan halki kulkevalla ajomatkalla. Jopa keskipaikka on normaalia viihtyisämpi, vaikkakin kovahko pehmuste ja keskitunneli rajoittavat mukavuutta.

Kaunis muotoilu ja tilavuus voivat kulkea käsi kädessä. Photo: Anita Reiman ©
Jaguar on brittityyliin erinomainen valinta golffarille. Isokokoinen ja laaja tavaratila ahmaisee suureen kitaansa kaksi aikuisten bagia, lasten bagit sekä pari pientä laukkua tai vaihtoehtoisesti kaksi isoa matkalaukkua, muutama pienempi laukku sekä viikonlopun ruokaostokset. Jos 540-litrainen kontti ei riitä, eikä kyytiin ole tulossa kuskin ja apukuskin lisäksi muita, saa takapenkin kaadettua, jolloin tila kasvaa yli 1400 litraan. Miinusta tulee ainoastaan liian pienestä tavaratilan luukusta.

Vääntöä riittää

Kolmelitrainen V6-diesel tuottaa 270 heppaa 600 Nm väännöllä. Ekologisuus näkyy pienessä kulutuksessa ja päästöissä.
Koeajossa oleva yksilö on mallimerkinnältään XF 3,0 D S. Kolmelitrainen V6-moottori tuottaa 270 hevosvoimaa. Luku on komea, ja vääntömomentti on vielä komeampi; 600 Nm. Näillä lukemilla auto kiihtyy paikaltaan 100 kilometriin tunnissa hieman alle kuudessa sekunnissa. Kuusivaihteinen automaatti toimii sulavasti niin nopeassa kiihdytyksessä kuin kaupunkiliikenteessä. XF reagoi voimakkaasti vähäiseenkin polkimenliikkeeseen; asia, joka nopeasti selviää kuljettajalle.

Siistissä ja tasaisessa ajossa, joka sisältää maantieajoa ja köröttelyä kaupungissa, kulutus pysyy yllättävän pienenä.
Valmistajan ilmoittamasta 6,8 litran keskimääräisestä kulutuksesta jäädään toki jonkin verran, mutta ei seitsemän ja puolen litran keskiarvoa voi huonona pitää. Nopeammassa ajossa kulutus asettuu kuuden litran tuntumaan, joka on hyvä lukema. Ohjauksen keskialue on hitaassa ajossa tahmea, ja jyrkissä kadunkulmissa kääntyillessä ohjaus palautuu hitaasti. Kääntösäde on alle 12 metriä.

Kaupunkiajossa tehokas moottori on kuin pilttuussaan korskuava ori, joka nopeassa kiihdytyksessä muistuttaa tehoreserveistään. Hidas lipuminen rantabulevardilla tai
kartanon puistossa kuitenkin sujuu kuin luonnostaan. Äänieristyksen kanssa on tehty runsaasti töitä, joten moottorin naksutus kuuluu vaimeana sisälle. Myös muut äänien lähteet on vaimennettu lähes kokonaan, jopa rengasmelu.
Kaupungin ulkopuolella XF:n parhaimmat ominaisuudet eli pitkän akselivälin mukanaan tuoma vakaus ja erinomaisen jäykkä alusta tekevät ajamisesta nautinnollista. Leveät 17 tuuman renkaat pitävät auton tiukasti paikoillaan. Uraherkkyyttä ei juuri esiinny. Mutkissa ajaminen on todella nautinnollista auton rauhallisuuden ansiosta. Ohjaustuntuma on hyvä.

Varustelusta

Kun autolla on hintaa vakiovarusteineen yli 70 000 euroa, voidaan perustellusti olettaa auton olevan hyvin varustettu. XF ei petä näitä odotuksia. Nahkaverhoilun, automaattisesti käynnistyksen yhteydessä esiin nouseva vaihdekiekon, bluetooth:n, sähkökäyttöisten etuistuinten, GPS-laitteen, pysäköintitutkan, automaattisen nopeusrajoittimen ja monen muun lisäksi tärkeitä varusteita ovat kuollutta kulmaa tarkkaileva järjestelmä (Blind Spot Monitor), JaguarVoice(™)-äänentunnistus, huippulaadukas äänentoistojärjestelmä sekä jalankulkijoiden turvallisuutta lisäävä tunnistusjärjestelmä (joka lieventää mahdollisessa törmäystilanteessa jalankulkijoiden vammoja nostamalla konepeltiä ylemmäksi).
Turvallisuusvarusteista tärkeimpiä varsinkin näillä leveysasteilla ovat ajovalot, ja XF:ssa ne ovat erittäin hyvät. Lähivalojen heittämän keilan kärki ulottuu lähes 100 metrin päähän ja leveydeltään kuvio on sellainen, että tienpenkat tulevat hyvin valaistuksi. Kaukovalot valaisevat laajan alueen, joten tällä autolla uskaltaa liikkua myös auringonlaskun jälkeen. Led-valot puolestaan löytyvät takaosasta ja ne reagoivat erittäin nopeasti jarrupolkimen liikkeeseen. Valot ovat tehokkaat ja suurikokoiset.

Ne toiset

Jaguar kuuluu premium-merkkeihin ja kautta aikojen sen kilpailijoita ovat olleet Mercedes-Benz, BMW, Audi, Lexus sekä Volvo. Koeajossa olevan XF:n kilpailijoita ovat Audi A6 3,0 V6 TDI quattro multitronic (68 000 € / 240 hv), BMW 530d A (67 035 € / 245 hv), Lexus GS 450h (78 900 € / 296 hv), Mercedes-Benz E 300 CDI BE A (64 000 € / 204 hv) ja Volvo S80 D5 Executive (61 600 € / 205 hv). Uusi Saab 9-5 lasketaan myös XF:n kilpailijaksi.

Jaguarin valtteja kovassa taistelussa ovat ulkonäkö, brittiläisyys, merkin maine, omaleimaisuus, mukavuus, turvallisuus, tehokkaat ja samalla ekologiset moottorit sekä
hyvät tilat. Heikkouksia puolestaan ovat hinta, liian pieni tavaratilan luukku, ohjauksen tahmeus hitaassa ajossa sekä toistaiseksi farmarimallin puute.

Jaguar ei tule tälläkään mallilla kilpailemaan luokkansa myydyimmän auton tittelistä, mikä on merkin onni. Se on enemmänkin statussymboli ja harvojen herkku kuin suurten massojen valinta. XF on yhtä Jaguar kuin sen suuremmat veljensä, ei pelkästään muotokielensä ansiosta, vaan myös tunnelmaltaan ja charmiltaan. Tulevaisuus näyttää sen, millainen legenda tästä autosta muodostaa. Merkit ovat hyvät.

Photo:Anita Reiman ©